Prý bezpečný Chomutov

Eva BeranováPrimátor Mareš zase tvrdil, že Chomutov je bezpečný (http://goo.gl/05HICL v časech 24:43, 9:30). Reakce Evy Beranové, spoluautorky petice za vyšší bezpečnost v CV, na sebe nenechala čekat.

Jsem jedním z autorů petice za zlepšení bezpečnostní a pořádkové situace ve městě, která vznikla v dubnu 2013 jako reakce na alarmující nárůst trestné činnosti v Chomutově. Pod petici se podepsalo více jak 600 obyvatel města.
Následovala jednání s vedením města v červnu a v září 2013. Výsledkem byl vznik tzv. pracovní skupiny pro bezpečnost, která měla sloužit jako poradní, konzultační a iniciační orgán při městské policii. V rámci této skupiny se několikrát sešli zástupci vedení města, městské policie, policie ČR, zastupitelka za PRO Chomutov, zastupitelka za Nespokojení občané a zástupci občanů města. Na setkáních zazněly dvě zásadní informace ze strany vedení města. Za prvé, že bezpečnostní situace ve městě je více méně v normálu a nevyžaduje žádná zvláštní opatření a druhá, že město nemá finance na posílení stavu městské policie a na rozšíření kamerového systému, že hledá sponzory.
Tyto informace jsem vnímala v souvislosti s tím, že město schválilo např. 17-ti miliónovou dotaci na rok 2013 hokejovému klubu Piráti Chomutov a.s. s velkými rozpaky. Navrhovali jsme totiž navýšení finančních prostředků pro městskou policii tak, aby bylo skutečně více strážníků v ulicích. Vedení městské policie však překvapivě navýšení finančních prostředků odmítlo s tím, že rozpočet je dostatečný ?! … Dále jsme navrhovali posílení kamerového systému ve městě. Ze strany vedení města došlo k určitému příslibu. V létě letošního roku, po roce, konečně město vyhlásilo výběrové řízení na zakázku rozšíření kamerového systému, výběrové řízení však bylo vzápětí zrušeno.
Tak pokud mám sama za sebe hodnotit, myslím si, že uplynulých 15 měsíců je dost dlouhá doba na to, aby byla patrná změna. Ta bohužel zatím nenastala, já se v Chomutově rozhodně bezpečně necítím a mám k tomu mnoho konkrétních důvodů. Situace je z mého pohledu stejná a naštvaných lidí stále přibývá.
Eva Beranová (za PRO Chomutov)