Chceme vyhrát a dokončit rozdělanou práci

Daniel Černý

Rozhovor s Danem, který vyšel v Nástupu.

Bývalý chomutovský primátor Daniel Černý znovu vede do voleb uskupení PRO Chomutov. Zeptali jsme se ho, jak vidí šance na volební vítězství, a co chce hnutí v Chomutově dělat.

Jdete znovu do voleb a budete obhajovat vítězství. Myslíte, že můžete opět vyhrát?
Mám dlouhodobě velkou důvěru v rozlišovací schopnosti Chomutováků, a tak věřím, že naše šance na volební vítězství jsou po násilném přerušení námi rozdělané práce přinejmenším stejné jako před čtyřmi lety.

Máte společnou kandidátku s dalšími politickými stranami. Proč jste se spojili a co si od toho spojení slibujete?
Velká část našich kandidátů nejde do voleb poprvé a na komunální či krajské úrovni jsme od voličů nejednou slyšeli stesky nad tříštěním sil. Obdobná situace v současnosti platí i na úrovni parlamentní. Jsem přesvědčen, že výsledek jednání mezi subjekty, které se do letošního projektu PRO Chomutov zapojily, je k dobru nejen kýženého výsledku, ale také ulehčí nejednomu voliči rozhodování při zvažování volitelnosti jednotlivých menších uskupení. PRO Chomutov byl nejsilnější značkou již v minulých dvou volebních obdobích a spojení s dalšími politickými stranami tuto pozici dále posílí.

Někteří vaši čelní kandidáti z minulých voleb na seznamu chybí? Proč už do toho nechtěli jít znovu?
V každém jednotlivém případě šlo o osobní rozhodnutí našeho kolegy či kolegyně. Naši kandidáti byli a jsou velmi aktivní osobnosti, které vždy musely dělit svůj čas mezi zaměstnání, rodinu, práci pro Chomutov a své koníčky. Někdo byl již unaven dlouhým angažmá v komunální politice, jiný se nedokázal smířit se „stylem hry“, který nám dal mimo jiné zažít i zásadní podpásovku od koaličních partnerů, pro dalšího zas nebylo již únosné relativně pomalé tempo, jakým lze na úrovni vedení města dosahovat změn a zlepšení. Všem kolegům, minulým i současným, však velmi děkuji za energii, kterou Chomutovu věnovali.

Narážíte na puč v polovině mandátu, kdy se čtyři zbylé strany spojily a odvolaly vás jako primátora a radu města.
V prvních několika měsících jsme se seznamovali s prostředím, byli jsme do značné míry zaměstnáni uchopením všech povinností a procesů, které práci ve vedení města neodmyslitelně doprovází. Postupně jsme se však začali věnovat napravování aktivit minulých vládnoucích skupin, vypovídali jsme nevýhodné smlouvy, zavedli transparentní zadávání veřejných zakázek, usilovně jsme směřovali k viditelným změnám na tváři města. Byli jsme součástí koalice, a i přes mnohé vnitřní neshody jsme byli ku prospěchu města schopni snést i nepříjemné kompromisy a zpomalování našich snah. Po necelých dvou letech se však ukázalo, že naše směřování, morální nastavení a jasné cíle byly pro někoho nestravitelné.

Můžete být konkrétnější?
Příkladem za všechny budiž zrušení podnájmu Kamencového jezera. Všichni v Chomutově cítili, že šlo od začátku o velkou malou domů místních kmotrů. Vedení města se měnilo a nikdo nezasáhl. My jsme vypovězení té nehorázné smlouvy považovali vždy za svou povinnost vůči občanům města.
Podobné to bylo v případě městské policie, kde se kradlo prakticky před očima všech a běžní strážníci byli z daného stavu znechucení a rezignovaní. Nebylo se jim co divit, když víte, že si vaši šéfové vyplácejí stotisícové odměny, mají služební auta pro sebe a vy nemáte jediné funkční auto. Nastavili jsme zadávání veřejných zakázek, aby z nich nemizely peníze. Znáte bývalé kino Praha? Tak třeba jenom nová fasáda stála tři miliony korun. To je docela dost, ne? Za to postavíte nový dům.

Nelitujete toho, že se vám věci nepodařilo dotáhnout?
Samozřejmě, hodně věcí jsme nastartovali, další jsme se usilovně snažili rozhýbat. Aby byla vaše práce pro město opravdu vidět, potřebujete aspoň dvě volební období za sebou. My jsme byli od práce odstaveni po necelých dvou letech, takže cílů zbývá hodně. I proto znovu kandidujeme.

Co považujete za největší problém současného Chomutova?
Velkým problémem, který ničí životy mnoha občanů Chomutova, jsou spekulanti na trhu s nemovitostmi. Výsledkem jejich byznysu je místy až katastrofálně výbušná sociální situace především na sídlištích. Problémoví nájemníci v bytech spekulantů činí život ostatních lidí v sousedství nesnesitelným, klesají ceny bytů, některá SVJ jsou na pokraji krachu.

Jak se dá taková situace řešit?
Jednoduché a rychlé řešení neexistuje. Problémy se na sebe dlouhá desetiletí jen vršily. Je třeba však okamžitě začít. Prevence a represe zde musí jít ruku v ruce. V problémových oblastech se neobejdeme bez většího počtu strážníků v ulicích. Z pozice města je prakticky nemožné přímo zamezit obchodu s chudobou, lze jen zmírňovat některé následky, velký tlak však musíme vyvíjet na zákonodárce.

Vyřeší něco zrušení doplatku na bydlení?
Neřeší příčinu problému, a to vůbec. Důsledky tohoto opatření mohou naopak dopadnout i na občany, kteří nedělají nic špatného.

Co dalšího Chomutováky pálí?
Já myslím, že to je chomutovská nemocnice. Postupně se ruší oddělení, budovy chátrají, vnitřní vybavení je často desítky let staré. K tomu přičtěte málo lékařů a sester. Nemocnici vlastní a spravuje kraj, ale evidentně nemá zájem do Chomutova více investovat. Mnohem více peněz jde do mostecké a ústecké nemocnice. Obávám se, že kraj, byť to nikdy nepřizná, protože politicky je to výbušné téma, postupně utlumuje a likviduje chomutovskou nemocnici. Brzy se tak dostaneme do situace, kdy bude většina občanů Chomutova muset jezdit do Mostu. Musíme tlačit na kraj a donutit ho, aby naše nemocnice nezůstala na okraji zájmu. Na kraji vládne koalice podobná té městské, ale nevšiml jsem si, že by pro Chomutov něco zásadního udělali.
Naším jednoznačným cílem je zdravý, sebevědomý a živý Chomutov. Aktivním spoluobčanům chceme pomáhat uskutečňovat jejich nápady. Chceme postupně zvelebovat všechny části města a umožnit jeho obyvatelům, aby byli na své město hrdí. Kromě toho neustoupíme z našeho přesvědčení, že obecní rozpočet nesmí být pro nikoho soukromým penězovodem.

Proč by vás lidi měli volit?
Každé slovo o čistých úmyslech je v souvislosti s politikou již mnoho let vnímáno jako lež, či v lepším případě jako naivita. Lidé jsou po dlouhých letech mafiánských pořádků znechuceni a nikomu nevěří. Prakticky se jim není co divit, ve skutečnosti je však právě rezignace způsob, kterým velmi snadno předáte rozhodovací moc do rukou grázlů. S tím se nechceme smířit. Do komunální politiky jsme vstoupili s přesvědčením, že klientelistické vazby lze přerušit a veřejné prostředky mohou sloužit opět k prospěchu veřejnosti.

Jaký tipujete výsledek voleb?
Samozřejmě věřím v to, že uspějeme a získáme ještě více hlasů než minule. Výsledky je těžké odhadnout, ať už to dopadne jakkoliv, já doufám, že to dopadne dobře pro Chomutov.