V Chomutově se schyluje k další dlouholeté nevýhodné smlouvě. Obří zakázka na správu městských bytů je šitá na míru firmě zastupitele z radniční koalice.
Do Chomutova se vracejí staré poměry, kdy si politici přihrávali sami sobě peníze z rozpočtu. Stovky milionů korun od městské společnosti má získat firma zastupitele. Silně to připomíná nevýhodnou smlouvu na Kamencové jezero. Společnost Chomutovská bytová, která se má starat o městské byty, hledá jejich správce na deset let. Výběrové řízení na zakázku za stovky milionů korun končí pár hodin před začátkem voleb.
Velkou zakázku město ani společnost vůbec nepropagují. Odkaz se dá nalézt na stránkách Chomutovské bytové ve složce Kontakty. „Dělá to dojem dobře utajené zakázky. Při její výši, která se za deset let může vyšplhat až na čtvrt miliardy, bych čekal, že se město bude snažit, aby sehnalo co nejvíce zájemců,“ říká lídr opozičního hnutí PRO Chomutov a bývalý primátor Daniel Černý.
Výběrové řízení končí těsně před komunálními volbami, v pátek 5. října dopoledne. Nová vláda, ať už bude jakákoliv, tak dostane „dárek“ v podobě dlouholeté smlouvy. „Ve smlouvě, která je přiložena, není žádná výpovědní klauzule, což bývá standardní součástí všech smluv. Smlouva tak bude jen velmi těžko vypověditelná,“ dodává Daniel Černý z PRO Chomutov.
Pro Chomutovskou bytovou, tedy městskou společnost, dosud správu dělala společnost Qark. Tu z poloviny vlastní Milan Štefanov, zastupitel za Nový sever a člen vládnoucí koalice. V představenstvu Chomutovské bytové je jeho stranický kolega Karel Lipmann, dále primátor Marek Hrabáč a zástupce KSČM Vlastimil Vaic. Zadávací podmínky výběrového řízení jsou šité právě pro Qark. Je například požadován konkrétní používaný software či přesný počet zaměstnanců, stejný, jako má Qark. „Odcházející vedení by mělo nechat výběrové řízení na nové vládě nebo ho udělat skutečně transparentně a na kratší dobu.
Zamezilo by se tak podezření, že je zakázka dělána konkrétně pro jednu firmu,“ říká Daniel Černý.
Další otázkou je, proč si město nespravuje byty samo. Vyšlo by to levněji.
„My jsme ukázali, že když si město spravuje samo, ať už Kamencové jezero, nebo třeba infocentrum, dá se hodně ušetřit,“ říká Daniel Černý. „Když jsme byli u vlády, dokázali jsme osekat třeba náklady na externí právníky. Zatímco v roce 2014 šlo spřízněným právníkům téměř 11 milionů korun, za dva roky to bylo o více než polovinu méně,“ vypočítává Daniel Černý.
Zajímavé na kauze Chomutovská bytová je, že největší obraty zde realizují dvě firmy Qark zastupitele Štefanova, přičemž opravy bytového fondu zvládá Qark CZ a.s. se dvěma zaměstnanci. Je tedy jasné, že tyto práce pouze přerozděluje mezi spřátelené firmy. Pro Chomutovskou bytovou by bylo výhodnější vynechat tento mezičlánek a vybírat si dodavatele na jednotlivé realizace transparentně a za co nejvýhodnějších podmínek.