Chomutov – Velká spalovna odpadů, která má vzniknout v areálu Acthermu v centru města, má další pokračování. Firma dodala dokumentaci, která ji má zajistit povolení od ministerstva životního prostředí.

Je to další krok ke spuštění provozu, který bude znamenat zátěž pro životní prostředí, emise ze spalovny a velký provoz náklaďáků, které budou vozit odpady ze vzdálených míst. Spalovnu od počátku kritizuje opoziční hnutí PRO Chomutov. „Už jednou jsme chtěli, aby město Chomutov jasně řeklo, že spalovnu nechce. To se bohužel nestalo. Nadále budeme prosazovat, aby se město jasně vyhradilo proti provozu nesmyslné spalovny ve středu města,“ říká předseda zastupitelského klubu PRO Chomutov Marian Bystroń.

Opoziční zastupitelé se již v únoru letošního roku na mimořádném zastupitelstvu snažili prosadit jasné odmítnutí spalovny. To se nestalo, vládnoucí koalice místo toho prosadila, že vznikne pracovní odpadová skupina. Na návrh PRO Chomutov si zastupitelstvo alespoň vyhradilo pravomoc konat všechny další kroky v procesu EIA ke spalovně. „Pracovní skupina se dosud nesešla. Vzhledem k lhůtám, které má město k vyjádření, bude nutné, aby se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Pokud to neudělá vedení města, pokusíme se o to my,“ popisuje Bystroń. Vedení města pořádá zastupitelstva v nejmenší možné frekvenci, která je podle zákona možná. Další by tak bylo v červnu, kdy už by uplynula lhůta pro vyjádření. Existuje také možnost, že se město nevyjádří vůbec.

Teplárna Actherm chce proměnit svůj podnik ve spalovnu odpadu s kapacitou 60 tisíc tun spáleného odpadu ročně. Odpad chce vozit ze širokého okolí. V současné teplárně se více jak tři roky netopí, z komínů se nekouří, využívá se teplo z Prunéřova. Spalování odpadu jde proti trendům, jak likvidovat odpady. Nejlépe hoří papír a plasty, které by se ale měly primárně třídit a recyklovat.

Odkaz na dokumentaci EIA https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_OV4221?lang=cs