TZ: Staré ne/pořádky se vracejí

ZPRÁVA PRO MÉDIA

Po dvou letech změn se Chomutov vrací ke starým ne/pořádkům

(31. ledna 2017, Chomutov) Předvánoční puč na chomutovské radnici vrátil do vedení města představitele stran spojovaných s korupčními skandály, pochybnými pronájmy, přihráváním si malých i velkých domů a nakupováním hlasů ve volbách. V tomto smyslu tak navazují na 16 let vládnutí Alexandra Nováka, Ivany Řápkové a Jana Mareše. Na pondělním jednání zastupitelstva se potvrdilo, že nová koalice se vrací do dob, kdy byl Chomutov považován za české Palermo.


Před dvěma lety se stal po opakovaných volbách primátorem města Daniel Černý z hnutí PRO Chomutov. Řízení města se ujal s heslem s „Mafíí se nevyjednává“. Paradoxem je, že na pondělním zastupitelstvu se lidé spojení s  nevýhodným pronájmem Kamencového jezera či s nakupováním hlasů voličů podíleli na odvolání zástupců hnutí PRO Chomutov téměř ze všech městských společností a dalších orgánů města.

Zkoumáním možných nekalostí už nehodláme trávit tolik času jako v minulosti, věci má naštěstí v rukách policie. Naším hlavní úkolem v opozici je pohlídat, aby radnice dokončila rozumné kroky, které jsme ve vedení města započali,“ dodal k tomu Černý.

Zmínil například transparentní zadávání veřejných zakázek, zveřejňování objednávek a smluv včetně dodatků, konec heren a kasin ve městě, obnovu areálu Kamencového jezera, participativní rozpočet, obnovu městských lázní a otevření železničního depozitáře.

Nemůžeme ovšem očekávat, že by nová koalice pokračovala v rozkrývání podvodů, které se na radnici a v některých městských společnostech děly do roku 2014. Mnozí politici ze současné koalice se na nekalostech podíleli či jen mlčky přihlíželi,“ vysvětlil ex-náměstek primátora Marian Bystroń. Důkazem takového zametání pod koberec je podle něj přístup nové koalice k analýze Transparency International. „Ta jasně prokázala, že na Zadních Vinohradech docházelo ke značnému předražení služeb spojených s údržbou areálu a že výběr dodavatele, kterým je firma zastupitele za Nový sever, nebyl v pořádku. Je směšné, jak se nová koalice snaží analýzu zpochybnit.“

Podle Bystroně by největší prioritou nového vedení mělo být zlepšení situace na sídlištích. „Před pučem jsme navrhli, aby se město podílelo na výkupu a následné správě bytů v problematických SVJ. Jiné účinné řešení pro bytové domy, kde část bytů vlastní spekulanti s ubytováním chudých, není. Uvidíme, zda se radnice k takovým krokům odhodlá,“ dodal k tomu bývalý náměstek.

Hnutí PRO Chomutov na svých stránkách zveřejnilo hodnocení svého dvouletého působení na radnici, viz: http://www.procv.cz/22mesicu/

Kontakt:

Daniel Černý, t.: 732 406 166, Marian Bystroń, t.: 603 823 381